Jaroslav Barhoň

Jaroslav Barhoň

barhonjaroslav@seznam.cz
JaroslavBarhon@seznam.cz

Výroba svící ze včelích mezistěn

Ručně stáčené svíce z voskových mezistěn si může udělat doma každý. Vyžaduje to však trochu zručnosti a hlavně si každý musí obstarat potřebný materiál.

K výrobě svíce potřebujete knot správné síly a hlavně mezistěny. Knot se dá obvykle sehnat v různých galanteriích, obchodech s drogistickým zbožím, nebo v domácích potřebách. Bohužel v každé obci je takové místo různé. Obvykle se ale nechá sehnat tam, kde lze koupit zahradní petrolejové pochodně.

Mezistěny lze koupit od včelaře, v prodejnách včelařského vybavení, nebo ve výkupnách včelařských produktů.
Výroba svíce
Výběr knotu je zvláště důležitý, protože na jeho kvalitě a síle záleží hoření svíce. Zvláště dbejte, aby jádro knotu nebylo tvořeno silonovým vláknem. Zápach takového knotu by zcela jistě zkazil radost z vyrobené svíce.

Bohužel nelze direktivně říci, jak silný knot má být na jaký průměr svíce. Musíte tedy odhadnout potřebnou sílu svíce a knotu. Nejlépe samozřejmě získáte přehled zkoušením.

Svíce by při hoření neměla prohořívat do středu, ani by neměl být plamen příliš velký, aby svíce netála rychleji, než vosk hoří.
Stáčení svíce
Mezistěny držte v chladnu a ne na přímém slunci, aby se vám nespekly. Dalším vedlejším efektem vlivu tepla na včelí vosk je jeho šednutí.

Voskovou mezistěnu nahřejte na cca 30°C. Poté ji ostrým nožem podle kovového pravítka rozřízněte na požadovaný rozměr (výška). Správnou teplotu poznáte podle kvality řezu. Nůž by neměl vosk ani trhat, ani by se neměl lepit. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že je pro začátek řezu a zvláště pak konec, vhodné si nůž trochu nahřát (zvláště u konce řezu snížíte riziko roztržení mezistěny).
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one