Jaroslav Barhoň

Jaroslav Barhoň

barhonjaroslav@seznam.cz
JaroslavBarhon@seznam.cz

Kamnářství a pecařství

Od nepaměti byl oheň pro člověka fascinující úkaz. Jeho teplo pak artiklem, pro který stálo zabíjet, či být zabit. Od dob pravěku se toho ale mnoho změnilo a dnes jsme již v době, kdy se teplo dodává téměř průmyslově. Zdroje tepla lze koupit nejen ve specializovaných prodejnách, ale i přes internet, apod.

Lidé, kteří mají ovšem vztah k tradici, popř. hledají zdroj tepla, který nebude závislý na běžně dodávaných energiích, ti stále častěji tíhnou ke klasice, k ohni.

Ohněm mám na mysli nejen oheň plápolající v krbu, krbové vložce, či jiných moderních vymoženostech, ale spíše oheň žhnoucí v klasických litinových, či kachlových kamnech.

Klasická kachlová kamna, či klasickou pec již mnoho lidí udělat neumí, popř. neumí ji udělat správně. V dnešní době se navíc již nepoužívají některé materiály, které se používaly dříve, a to zejména kvůli dostupnosti jiných, praktyčtějších materiálů a technologií, které ty původní dokázaly plně nahradit, popř. jsou dokonce kvalitnější.

Kachle, které známe nejen ze zámků, ale i ze starých selských stavení se často vyrábějí průmyslově, ale stále častěji jsou vyráběny po staru, tedy v rukou zkušeného hrnčíře, zejména ty atipické, vymykající se nějakému zažitému standardu, popř. repliky dobových kachlí.

Dalším řemeslem uplatňujícím se v kamnářství je kovářství. Jde zejména o výrobu dvířek, roštů ploten, apod. kde je často využíván kvalitní ocelový plech, kované příruby, ale také velké množství speciálních litin vhodných pro topeniště a plotny je práce zkušeného kováře, dnes velmi často nahrazována prací neméně zkušených kovoobráběčů, zámečníků a svářečů.

Šamotové cihly, které jsou dnes běžně dostupné nahradily skleněné střepy a velká množství kamnářské hlíny. Kamnářská hlína se dnes používá zejména k lepení cihel a utěsňování různých spár. Šamot jako takový je ale stále nepostradatelnou složkou jakýchkoliv kvalitních kamen a jeho akumulační schopnost dává kamnům ten pravý hřejivý ráz.

Skleněné střepy se používaly zejména v pecích, jako materiál akumulující teplo. Jejich schopnost akumulace a zároveň dostupnost je k tomuto účelu přímo předurčovaly. Ještě dnes se při stavbě klasické pece hojně využívají, zvláště při stavbě klasickými metodami.

Litina postupně nahrazovala kachlová kamna, popř. je doplňovala, zejména v sídlech zámožnějších občanů a šlechty.

Rubryk se vytváří i nadále
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one